Legendarne klejnoty kompletny przewodnik!

legendarne gemy diablo 3 ros

legendarne gemy diablo 3 ros

Legendarne klejnoty (ang. Legendary Gems) to gemy które pozwalają osiągnąć najlepsze wyniki na tzw Greater Riftach. Tutaj dowiesz się jak działają, jak je ulepszać oraz najlepiej dobrać do postaci aby móc zaliczyć greater rifty w najlepszym czasie! Ostatnia aktualizacja poradnika została wykonana 21.10.2014!

Do wejścia patcha 2.1 affixy takie jak chc(szansa na uderzenie krytyczne) czy chd(obrażenia krytyczne) były uważana za najbardziej popularne ponieważ najlepiej skalowały się z poziomem rozgrywki. Jednak od wprowadzenia nowego patcha w diablo 3 ros gracze dostali do dyspozycji legendarne gemy które nie tylko mogą konkurować pod względem skuteczności z powyższymi statami ale wręcz są o wiele lepsze dzięki możliwości ich ulepszenia wraz z progresem postaci!

Łączna ilość dostępnych Legendary Gems to czternaście. 13 z 14 dostępnych legendarnych klejnotów wypada z końcowego bossa podczas greater riftów. Czternasty ostatni legendarny gem można natomiast znaleźć w krainie goblinów (ang. goblin realm) i wypada z końcowego bossa Baroness Greed in The Vault.

Szansa na wypadnięcie legendarnego gemu z bossa jest bardzo wysoka. Z reguły z jednego bossa wypadają 1-2 legendarne klejnoty, szczególnie na początku kiedy jeszcze wszystkich nie mamy jest to doskonale widoczne. Z czasem kiedy uzbieramy coraz więcej gemów przestają one lecieć ponieważ system „wie” że je posiadamy:) Komplet klejnotów powinniśmy mieć po kilku-kilkunastu riftach.

Ulepszenia legendarnych klejnotów można dokonać u Urshi. Jest to NPC który pojawia się po wykonaniu greater riftu. Po wykonaniu zadania, jeśli zakończy się ono sukcesem, można wybrać pomiędzy ulepszeniem klejnotu lub zdobyciem klucza na wyższy poziom greater riftu. Po wybraniu opcji ulepszenie otrzymany aż trzy szanse na zupgragowanie gemu. Szansa może wynieść od 100% do 0%. Dokładne wartości znajdziesz w dalszej części poradnika.
Uwaga! Nie trzeba zakończyć zadania w czasie aby mieć możliwośc ulepszenia gemu. Czasami posiadając gemy na wysokim poziomie może bardziej opłacać się nie dokończyć rifta w czasie, aby dzięki temu uzyskać zwiększoną szansę(w stosunku do niższego poziomu G riftu) na ulepszenie legendarnego klejnotu.

Dokładna tabela przedstawiająca szansę na ulepszeniu legendarnego gemu w postaci zależności poziomu rifta od poziomu gemu znajduje się poniżej:

100% 90% 80% 70% 60% 60% 60% 60% 60% 60% 60% 30% 15% 8% 4% 2% 1% 0%
+10 +9 +8 +7 +6 +5 +4 +3 +2 +1 0 -1 -2 -3 -4 -5 -6 -7

Jak to czytać w praktyce? Jeśli robimy rifta na poziomie 30 a nasz gem ma poziom 24 to szansa na ulepszenie wynosi 60% ponieważ

poziom_riftu= poziom_gemu + 6

Warto wiedzieć! Każdy gem po osiągnięciu 25 poziomu ulepszenia uzyskuje specjalną właściwość.

Uwaga! Legendarne kamyki nie działają po umieszczeniu ich na towarzyszach!

Szczegółowy wykaz właściwości wszystkich gemów wraz z tymi specjalnymi na 25 poziomie oraz wartościami bonusów za każde ulepszenie znajduje się poniżej:

Bane of the Powerful
Gain 20% increased damage for 20.0 seconds after killing an elite pack.
Increase per Rank: +1.0 second.
Rank 25 bonus: Increases damage against elites by 15.0%.

Bane of the Trapped
Increase damage against enemies under the effects of control-impairing effects by 15.00%.
Increase per Rank: +0.3%.
Rank 25 bonus: Gain an aura that reduces the movement speed of enemies withing 15 yards by 30%.

Boon of the Hoarder
25.0% chance on killing ene enemy to cause an explosion of gold.
Increase per Rank: +1.5%.
Rank 25 bonus: Gain 30% increased movement speed for 2 seconds after picking up gold.

Enforcer
Increase the damage of your pets by 15.00%.
Increase per Rank: +0.30%.
Rank 25 bonus: Your pets take 25% less damage.

Uwaga! Gem działa addytywnie z obrażeniami typu elemental (fire, cold, holy itp) i jednocześnie multiplikatywnie z bonusami do petów jak np maska dla wd lub bonus do starożytnych dla barba.

Gem of Efficacious Toxin
Posion all enemies hit for 2000% weapon damage over 10 seconds.
Increase per Rank: +50%.
All enemies you poison take 10% increased damage from all sources.

Uwaga! obrażenia od petów nie powodują obrażeń od tego legendarnego kamienia!

Gogok of Swiftness
50.0% chance on hit to gain Swiftness, increasing your attack Speed by 1% for 4 seconds. This effect stacks up to 15 times.
Increase per Rank: +1.0%.
Rank 25 bonus: Gain 1% Cooldown Reduction per stack of Swiftness.

Invigorating Gemstone
While under any control-impairing effects, reduce all damage taken by 30.0%.
Increase per Rank: +0.4%.
Rank 25 bonus: Heal for 20% of maximum life when hit by a control-impairing effect.

Mirinae, Teardrop of the Starweaver
15% chance on hit to smite a nearby enemy for 2000% weapon damage as Holy.
Increase per Rank: +40%.
Rank 25 bonus: Smite a nearby enemy every 5 seconds.

Moratorium
25% of all damage taken is instead staggered and dealt to you over 3.00 seconds.
Increase per Rank: +0.1 seconds.
Rank 25 bonus: 10% chance on kill to clear all staggered damage.

Pain Enhancer
Critical hits cause the enemy to bleed for 1200.0% weapon damage as Physical for 3 seconds.
Increase per Rank: +30.0%.
Rank 25 bonus: Gain Blood Frenzy, granting you 3% increased Attack Speed for each bleeding enemy withing 20 yards.

Simplicity’s Strength
Increase the damage of primary skills by 25.0%.
Increase per Rank: +0.5%.
Rank 25 bonus: Primary skills heal you for 2% of maximum health on hit.
– +0.5% damage per Rank
Taeguk
Gain 0.5% increased damage for 3 seconds after spending primary resource. This effect stacks up to 20 times.
Increase per Rank: +1 maximum stack.
Rank 25 bonus: Gain 0.5% increased Armor for every stack.

Wreath of Lightning
15% chance on hit to gain a Wreath of Lightning, dealing 600.0% weapon damage as Lightning every second to nearby enemies for 3 seconds.
Increase per Rank: +10.0%.
Rank 25 bonus: While under the effect of the Wreath of Lightning, gain 25% increased movement speed.

Zei’s Stone of Vengeance
Damage you deal is increased by 4.00% for every 10 yardy between you and the enemy hit. Maximum 20.00% increase at 50 yards.
Increase per Rank: +0.05%, +0.25% maximum.
Rank 25 bonus: 20% chance on hit to Stun the enemy for 1 second.

Tylko które Legendarne klejnoty najlepiej wybrać?

Wybór odpowiednich legendarnych klejnotów pozwoli Ci szybciej progresować na wysokie poziomy greater riftów. Warto tutaj zauważyć że część legendarnych gemów warto ulepszać jedynie do 25 poziom a część dużo dużo więcej, czyli jak tylko się da:)

Dla przykładu legendarny gem typu Bane of the Powerful opłaca się robić tylko do 25 poziomu ponieważ później wydłuża się jedynie czas trwania. Robiąc rifty i tak średnio co 1 min spokojnie zabijemy elitę więc wydłużanie czasu jeszcze bardziej jest zupełnie niepotrzebne.

Legendarne klejnoty dla Łowcy demonów (dh) – wybór gemów:

Najpopularniejsze buildy dla Łowcy demonów opierają się na wieżyczkach (ukłon dla tower defense xD) oraz klęsce. Build pod wieżyczki jest używany do grania na wysokim poziomie greater riftów. Dla odmiany build pod klęskę używa się na niższych poziomiach greater riftów do speedrunów służących do szybkiego ulepszana gemów poziomu 25.

Najlepsze legendarne klejnoty dla DH to obecnie:

Enforcer. Gem ten świetnie sprawdza się na dh ponieważ wieżyczki dostają od niego ogromnego buffa do dpsu! Uwaga! Gem działa addytywnie z obrażeniami typu elemental (fire, cold, holy itp) i jednocześnie multiplikatywnie z bonusami do wieżyczek!
Bane of the Trapped Jest to gem który dobrze się sprawdza prawie na każdej postaci. Na Dh szczególnie bo dobrze skaluje się w nim dps, a na wyższych poziomach używanie cc to obowiązek aby tylko przetrwać. Większość dobrych teamów posiada jednego tanka/cc który utrzymuje w bezruchu moby dzięki łatwo je trafić. Dodatkowo właśnie ten gem powoduje zwiększone obrażenia przeciwko takim mobom.
Bane of the Powerful Najlepszy gem na początek ponieważ jego pełną efektywność uzyskujemy już na 25 lvl. O jego wymianie można myśleć dopiero na greater riftach 45+.

Zei’s Stone of Vengeance świetna alternatywa dla Bane of the Powerful na późniejszych levelach. Dh atakuje z dystansu. Właśnie dlatego ten legendarny kamień tak świetnie się na nim sprawdza.

Pain Enhancer Gem używany przez topowe teamy grające w składzie 2*dh +wd. Ogromnie boostuje dps’a. Dobra alternatywa dla Zei’s Stone of Vengeance!

Taeguk Alternatywa dla Dh którym łatwiej trzymać ilość stacków niż dystans. Niestety gem ten działa addytywnie z większością buffów dlatego jest słabszym rozwiązaniem niż gem Zei’a.

Legendarne klejnoty dla szamana (WD) – wybór gemów:

Aktualnie istnieją aż 3 buildy dla szamana które pozwalają grać na wysokim poziomie zapewniając duży komfort gry. Dwa z nich są ofensywne a trzeci to typowy support nastawiony na crowd controll (CC).

Najlepsze legendarne klejnoty dla WD pod pety (petdoctora) to obecnie:

Enforcer absolutny „must have” dla każdego wd grającego z petami. Daje im nie tylko dps’a ale i zwiększoną wytrzymałość. Zdecydowanie warto maxować ten gem a nie jedynie zatrzymać się na 25 poziomie! Uwaga! Gem działa addytywnie z obrażeniami typu elemental (fire, cold, holy itp) i jednocześnie multiplikatywnie z bonusami do petów jak np maska dla wd!

Bane of the Powerful świetny gem praktycznie dla każdej postaci. po zabiciu elity daje aż 35% dps przeciwko następnej elicie. Warto jednak pamiętać że aby niekoniecznie levelować go ponad poziom 25 ponieważ każde kolejne ulepszenie wydłuża jedynie czas trwania.

Bane of the Trapped Jest to gem który dobrze się sprawdza prawie na każdej postaci. Na Wd sprawuje się równie dobrze skaluje się w nim dps, a na wyższych poziomach używanie cc to obowiązek aby tylko przetrwać. Większość dobrych teamów posiada jednego tanka/cc który utrzymuje w bezruchu moby dzięki łatwo je trafić. Dodatkowo właśnie ten gem powoduje zwiększone obrażenia przeciwko takim mobom.

Najlepsze legendarne klejnoty dla jade WD to obecnie:

Bane of the Powerful oraz Bane of the Trapped. Tak jak przy innych postaciach świetnie sprawują się również właśnie na jade. Pierwszy z nich daje niewyobrażalnego boosta po zabiciu elity natomiast drugi świetnie skaluje się wraz z awansem na kolejne poziomy i to właśnie jego powinniśmy maxować po 25 lvlu.

Gem of Efficacious Toxin. Jadowi ciężko dobrać ostatni dobry gem, natomiast ten wspiera cały team i właśnie z tego powodu jest świetnym wyborem. Jest również szansa że niedługo wejdzie hotfix dzięki któremu obrażenia z gema będą doliczane do żniwiarza. Uwaga! fetysze dają proci od gemu!

Najlepsze legendarne klejnoty dla WD pod supporta czyli CC:

Jest to specyficzna wersja wudeka która ma szansę skutecznie zastąpić rolę ZDPS monka. Sam build postaram się niedługo opisać w artykule Zestawienie najlepszych buildów dla WD. Dopiszę tutaj adnotację kiedy artykuł będzie gotowy.

Moratorium idealny gem pod tanka supporta a co za tym idzie pod ten rodzaj WD. Rozkłada część zadanych obrażeń w czasie i dodatkowo daje szansę na ich całkowite usunięcie od 25 lvlu!

Gem of Efficacious Toxin Gem pozwala otruć zaatakwoanych przeciników. Dodatkowo po ulepszeniu gemu do 25 poziomu wszyscy przeciwnicy którzy zostali otruci otrzymują dodatkowe 10% obrażeń. Dotyczy całego teamu! Czyni to z niego świetny wybór dla postaci grających pod supporta! Uwaga! fetysze dają proci od gemu!

W związku z tym że taki WD jest robiony pod pełną kontrolę pola walki naturalnym wyborem na ostatni gem jest jeden dwóch gemów dających bonus podczas działania cc.

Gogok of Swiftness świetny gem dla supporta ponieważ daje redukcje cooldownów!

Alternatywy dla powyższych to: Ofensywny Bane of the Trapped lub defensywny Invigorating Gemstone. Ten ostatni od 25% poziomu zwraca 20% life za każdym razem kiedy postać otrzyma atak typu crowd controll. W praktyce oznacza to że zyskuje 20% życia zawsze w tym momencie kiedy ma największą szansę na to aby niespodziewanie zginąć! Niestety jak w praktyce sprawdziła topówka ma on mniejsze zastosowanie niż często używane do spowolnienia Bane of the Trapped lub do zmniejszenia obrażeń Moratorium.

Legendarne klejnoty dla Mnicha (monka) – wybór gemów:

W chwili obecnej istnieją 2 rodzaje buildów dla monka. Pierwszy to build pod ZDPS (zero dps) działający jako tank/support dla teamu. Drugi z nich jest głównie pod grę solo i opiera się na dpsie. W tym drugim przypadku jest kilka wariantów w tym m.in. na zwiększoną szybkość ataku lub, patrząc na statystyki graczy z największym progresem, najpotężniejszy aktualnie na falę światła.

Najlepsze legendarne klejnoty dla Monka pod dps to obecnie:

W zasadzie build pod dps opiera się głównie na holy dmg, więc wybór pierwszego gemu jest raczej oczywisty i jest to:
Mirinae, Teardrop of the Starweaver ten gem to ogromne praktycznie nieporównywalne z żadnym innym dostępnym gemem obrażenia. Jest tylko jeden warunek – musimy grać pod holy aby w pełni wykorzystać jego potencjał!

Gogok of Swiftness kolejny gem typu MUST HAVE dla monka. Zwiększa szybkość ataku oraz cdr (cooldowny). Warto go szybko ulepszyć do 25 poziomu, później można się skupić na innych gemach.

Bane of the Powerful bardzo dobry gem na start i szybki progress, jednak docelowo kiedy będziemy już w stanie ulepszać gemy na poziom 45+ warto pomyśleć o jego zmianie. Zamiennikiem może być:
Taeguk dający nie tylko procentowe zwiększenie dpsu za wydany surowiec (siłę duchową) ale także zwiększenie pancerza! To jeden z najlepszych endgamowych klejnotów legendarnych!

Powyższy zestaw gemów jest najlepszy dla monka grającego pod holy i używającego setu małpiego króla. Alternatywą dla gemu Mirinae, Teardrop of the Starweaver może być następujący klejnot:  Wreath of Lightning. Niestety dps na sekundę jaki z niego uzyskamy przy wykorzystaniu build pod błyskawice jest mniejszy niż w przypadku buildu pod holy.

 

Uwaga! gem Bane of the Trapped jest zbugowany na mnichu i nie działa prawidłowo! Może on być używany jedynie na supporta lub ofensywnego mnicha którego zadaniem jest supportowanie. Jest to bardzo popularny obecnie build na triale 50+.

Najlepsze legendarne klejnoty dla Monka tanka typu zdps to obecnie:

Mnich pod tanka to build który świetnie sprawdza się do pokonywania najwyższych poziomów greater riftów w drużynie. Jest to jedna z najlepszych postaci obok DH które pozwalają na szybki progress gemów na wysokich poziomach.

Pamiętaj! Grając monkiem lub DH na wysokim poziomie możesz także ulepszać gemy przeznaczone dla innych postaci! Wystarczy że wcześniej przedmioty z tymi gemami wrzucisz do skrytki!

Moratorium idealny gem pod tanka supporta a co za tym idzie pod ten rodzaj Mnicha! Rozkłada część zadanych obrażeń w czasie i dodatkowo daje szansę na ich całkowite usunięcie od 25 lvlu!

Gem of Efficacious Toxin Gem pozwala otruć zaatakwoanych przeciników. Dodatkowo po ulepszeniu gemu do 25 poziomu wszyscy przeciwnicy którzy zostali otruci otrzymują dodatkowe 10% obrażeń. Dotyczy całego teamu! Czyni to z niego świetny wybór dla postaci grających pod supporta!

Gogok of Swiftness Ten gem jest esencją dla postaci które opierają się na atack speed oraz cdr. Właśnie z tego powodu jest on absolutną podstawą dla każego monka! Daje nam zwiększa szybkość ataku oraz cdr (cooldowny). Warto go szybko ulepszyć do 25 poziomu, później można się skupić na innych gemach.

Uwaga! dzięki tem legendarnemu gemowi w połączeniu z właściwymi przedmiotami mnich może osiągnąć ponad 80% cdr! Oznacza to że może pernamentnie utrzymywać serenity! Czyni to monka niezniszczalnym! Możliwe że wkrótce z tego powodu poleci jakiś nerf;]

Zei’s Stone of Vengeance – Masz w teamie WuDeka który posiada gem z poisonem? Świetnie więc właśnie ten gem pozwoli Ci wykorzystać ostatni miejsce w biżuterii na 20% stuna! W połączeni z Cripling Wave które ma 75%szans na proca przy pierwszych 2 hitach i 50% przy trzecim okazuje się że stun wchodzi naprawdę często!

Bane of the Trapped – doskonały gem kiedy mamy już perfekcyjny sprzęt i chcemy dodatkowo zboostować nasz team nie tracąc jednocześnie kilku procent dps’su na mantrze spowalniania. Gem spowalnia na obszarze 15 yardów co w praktyce często bardziej się przydaje niż spowalnianie z dużej odległości (mantra). Szczególnie jest to widoczne na trialach kiedy FAT moby powinny jak najszybciej dojść do monka.

Legendarne klejnoty dla Krzyżowca (Crusadera) – wybór gemów:

Wykorzystanie najsilniejszego dostępnego buildu dla krzyżowca jest możliwe obecnie jedynie w postaciach sezonowych grze można grać z wykorzystaniem umiejętności condemn oraz nową tarczą dostępną tylko na ladderze – frydehrs wrath. Natomiast na postaciach typu non ladder (nie sezonowych) najpopularniejszy jest build typu shotgun. Oprócz dwóch wymienionych prawdopodobnie niedługo zyska popularność również build pod falange. Możliwe, choć mało prawdopodobne przy obecnych statystykach że któryś z topowych graczy spróbuje także zdziałać coś setem Rolanda;]

Najlepsze legendarne klejnoty dla Krzyżowca (crusadera) pod condemn lub shotgun to obecnie:

Bane of the Trapped. Spowolnienie + zwiększenie obrażeń przeciwko przeciwnikom będącym pod wpływem CC. To prawdopodobnie jedyny gem który sprawdza się praktycznie na każdej postaci! W tym również na crusie! Warto jednak pamiętać że gemu tego najlepiej zacząć używać po wylewelowaniu go na poziom 45 lub większy. Wcześniej świetną alternatywą dla niego jest Bane of the Powerful.

Gogok of Swiftness Podstawą gry na krzyżowcu jest utrzymanie Akarata przez jak najdłuższy okres czasu. Dodatkowo ze względu na specyfikę krzyżowca który posiada niską prędkość ataku warto zwrócić uwagę na to że statystyką która daje największy przyrost dps jest zwiększona szybkość ataku. Ten gem genialne sprawdza się na krzyżowcu! Uwaga! Oprócz samego gemu krzyżowiec powinien posiadać minimum 40% cdr z przedmiotów aby build działał poprawnie.

Alternatywne legendarne gemy dla krzyżowców pod buildy takie jak: pięść niebios lub falange:

Mirinae, Teardrop of the Starweaver. Gramy pod holy prawda? Nic dodać nic ując. Największy dps, najlepszy progress. Best per slot!

Taeguk Ciekawa alternatywa dla crusów którzy używają wrath spenderów i broni jednoręcznych. Przykładem takiego buildu może być popularny jeszcze przed nerfem firestarter lub analogiczny build pod błyski wykorzystujący również pięść niebios.

Wreath of Lightning alternatywa dla krzyżowca grającego pod błyski. Niestety dps z tego gema pozostaje daleko w tyle za Mirinae, Teardrop of the Starweaver. Lepiej jednak mieć gem pod swój żywioł czy kompletnie obcy.

Pain Enhancer Grasz na koniki (falange)? Warto przemyśleć ten gem! Szczególnie jeśli dysponujesz niską szybkością ataku która u Krzyżowca jest w standardzie:)

Najlepsze legendarne klejnoty dla Krzyżowca (crusadera) pod ZDPS = supporta:

Patrz gemy dla monka pod ZDSP:) Wykorzystujemy:
Gogok of Swiftness, Gem of Efficacious Toxin oraz Bane of the Trapped lub Moratorium. Ten ostatni do momentu aż uzbieramy prawie perfekcyjny sprzęt lub kiedy zdecydujemy się na wykorzystanie umiejętności Consecration🙂

Legendarne klejnoty dla Barbażyńcy(Barba) – wybór gemów:

Barb to obecnie… postać która osiągnęła najwyższy poziom greater riftów solo obok DH. O ile u Demon Huntera jest to oczywiste ponieważ jest klasa atakująca z daleka to w przypadku barba który ma naprawdę ogromne kłopoty kiedy zostaje solo przeciwko jednemu mobowi jest naprawdę ciężko coś ugrać… Jednak można – sposobem – z wykorzystaniem kapliczki wyładowań:) W chwili obecnej najefektywniejszy build dla barba to szarża. Warto pamiętać aby na tej postaci uzbierać tyle cdr aby przy zaledwie 2 mobach móc spamować szarżę non stop.

Najlepsze legendarne klejnoty dla Barbarzyńcy (barba) pod szarżę to obecnie:

Gogok of Swiftness Ten gem legendarny daje to czego barb najbardziej potrzebuje – redukcje CDR za trafienie. Absolutnie obowiązkowy!

Bane of the Trapped Najmocniejszy obecnie klejnot legendarny. Warto dodać najmocniejszy na praktycznie każdej postaci oprócz supportów. Na barbie sprawdza się równie dobrze tym bardziej że barb dodatkowo używa szarży która stunuje.

Na ostatnie miejsce w biżuterii dla barba najlepiej wybrać gem… no właściwie nie gem bo w praktyce po prostu amulet hellfire z dobrymi statami sprawdza się dużo lepiej. Jeśli jednak mimo wszystko nie masz bardzo dobrego amuletu możesz wykorzystać następujące 2 alternatywy:
Mirinae, Teardrop of the Starweaver ze względu na sporego boosta do dpsu lub Gem of Efficacious Toxin który nie tylko dodaje obrażeń ale także zwiększa wartość ciosów zadawanych przez szarżę(10% od 25 lvlu gemu).

Legendarne klejnoty dla Czarodzieja(Wizzarda) – wybór gemów:

Wizzard jest postacią która niestety nie sprawdza się najlepiej w teamie. Nie jest także najmocniejszy na solo. Jednak jeśli mimo to wybierzesz odpowiednik tej najbardziej popularnej jeszcze w diablo 2 postaci to pamiętaj że aby grać skutecznie na wysokich griftach warto wykorzystać set Ognistego ptaka.

Najlepsze legendarne klejnoty dla czarodzieja(wizzarda) pod SET ognistego ptaka to obecnie:

Bane of the Powerful Świetny gem na początek i jednocześnie endgamowy dla wizzarda. Czardziej to praktycznie jedyna postać na której warto ten gem ulepszać naprawdę wysoko, ponieważ nie ma dla niego lepszej alternatywy pod względem boosta do dps’u.

Zei’s Stone of Vengeanc Jesteś Czardziejem i atakujesz z dystansu. Bezapelacyjnie BIS(best in slot)!

Gem of Efficacious Toxin Ten gem na żadnej postaci nie jest traktowany jako gem główny ale jednocześnie jest świetnym dodatkiem do innych kamieni legendarnych. 10% zwiększonego dpsu? Czemu nie! Wizzard będzie wdzięczny!:)

Legendarne gemy addytywne czy multiplikatywne?

Legendarne klejnoty w zależności od rodzaju mogą działać addytywnie lub multiplikatywnie. Addytywnie działanie następuje wtedy kiedy działanie gemu sumuje się z działaniem innych bufów. Natomiast multiplikatywne w momencie kiedy działanie gemu mnoży się przez działanie innych buffów. Jak wiadomo mnożenie jest dla podnoszenia dps’u postaci zdecydowanie bardziej korzystne niż dodawanie:) Poniżej znajdziesz informacje jak działają poszczególne gemy co pomoże Ci lepiej zrozumieć dlaczego niektóre z nich są po prostu lepsze od innych!
Specjalnie podziękowania dla @Arbeia i @Void’a na podstawie których została przygotowana ta część poradnika!

Część A, czyli regularne buffy(spodnie yana),debuffy(np mantra) i skille

A1 : Wszystkiego rodzaju self buffy typu – Glass Cannon / Spodnie yana / buffy od umiejętności itp.
A2 : Większość dostępnych debuffów jak  – Strongarmy / mantry / Cold Blooded etc
A3 : Wszystkie buffy od skilli z wyjątkiem Hydry % – MM % itd…
A4 : bane of the Powerful (w części Primary).
A5 : Buff do atrybutów klasowych (siła).
A6 : Taeguk
A7 : Gem of the Effecacious Toxin

Część B, obrażenia elementarne (np cold, fire, holy) oraz obrażenia od pet’ów (fetysze, łucznicy z falangi)

B1 : Bonus od obrażeń Elementarnych %
B2 : Bonus od petów – Pet %(MoJ and Enforcer)

Część C, zwiększona obrażenia dla elit, demonów, ludzi bestii

C1 : Zwiększone obrażenia przeciwko elites/beasts/demons/humans
C2 : Bane of the Powerful (w części Secondary)

Część D, Bane of the trapped!

Tak ta cała część jest poświęcona jednemu gemowi Bane of the trapped! Właśnie dlatego jest to jeden z najlepszych o ile nie najlepszy w grze gem!

Część E, gem Zei’a!

Podobnie jak w przypadku Bane of the trapped ta część jest cała poświęcona drugiemu z najpotężniejszych pod względem zwiększania dps’a gemu – Zei Stone of Vengeance!

Część F, umiejętność czarodzieja audacity

audacity

Część F, umiejętność czarodzieja hydra

W przeciwieństwie do innych skilli umiejętność hydra nie jest jak pozostałę buffy/debuffy sklasyfikowana w części A, natomiast jest liczona multiplikatywnie.

 

Jak obliczyć całość obrażeń z gemów i buffów?
Wzór jest całkiem prosty:
DPS = A*B*C*D*E*…, gdzie A=A1+A2+…, B=B1+B2, …

Proste i przyjemne, a jednocześnie w pełni pokazujące siłę kilku najskuteczniejszych gemów! Jeśli poradnik chociaż trochę Ci się przydał to zapraszam do komentowania i zadawania pytań. To zmotywuje mnie do jego aktualizacji.

Poradnik co jakiś czas jest aktualizowany. Datę ostatniej aktualizacji znajdziesz na samym początku artykułu. Zapraszam także do zapoznania się z poradnikiem do realm of trials🙂

59 thoughts on “Legendarne klejnoty kompletny przewodnik!

 1. Witam, bardzo fajny poradnik ale mam pytanie, w ogóle nie polecasz tych klejnotów które robią bezpośrednio obrażenia ?? typu ” Wreath of Lightning” albo jeszcze lepiej „Mirinae, Teardrop of the Starweaver” gdzie maksujemy cały czas obrażenia a używając w WD tego sztyletu (zapomniałem nazwy) co sprawia że ogniste ropuchy lecą do celu i wybuchają 2 razy to naprawdę te leserki z nieba są praktycznie non stop i przy 25 lvl biją już po 3000% obrażeń i dodatkowo co 5 sec razimy pobliskiego wroga. Co myślisz o takich właśnie klejnotach opłaca się to twoim zdaniem ?? nie wiem jak używając innych skili czy tez tak często się pojawiają takie lasery ale myślę że jest to również dobry boost do szybkości zabijania.

  • dzięki za komentarz. Zgadzam się z Tobą – te gemy są bardzo dobre jednak stosuje się je głównie w buildach opartych na holy dmg lub light dmg, ponieważ właśnie z takiego elementu biją. Wtedy są bardziej skuteczne. Wd to niestety nie light i nie holy dmg.

   Dla przykładu na moim crusie Mirinae, Teardrop of the Starweaver krytuje po 200-300mil(około 40 poziomu). Na wd te wartości będą nieporównywalnie mniejsze.

   • A no widzisz nie wiedziałem ze +% do holy się z tym stakuje myślałem że jest to tylko osobny pomysł na dodatkowy demage i tyle a to powiedz mi jak gram dajmy na to łowcą czy też właśnie WD i mam podniesiony dmg np przez „Bane of the Powerful” to moje moby/wieżyczki też maja podniesiony dmg czy to też się stakuje ??

 2. Bane of the Powerful świetny gem praktycznie dla każdej postaci. po zabiciu elity daje aż 35% dps przeciwko następnej elicie. Warto jednak pamiętać że aby niekoniecznie levelować go ponad poziom 25 ponieważ każde kolejne ulepszenie wydłuża jedynie czas trwania.

  Nie chce sie czepiac ale ten gem daje 20% a nei 35 oraz daje na wszystko po ubiciu elity a nie na nastepna elite

  • Dzięki za komentarz. 20% na wszystko oraz 15% przeciwko elitom(od 25 poziomu), co w praktyce daje obrażenia zwiększone licząc bardzo ogólnie o 35% na kolejnej elicie. Białych mobów raczej się nie liczy bo szybko padają. Oczywiście można powiedzieć że wzór na obrażenia jest zależy od wielu innych czynników jednak jako przybliżenie można uznać właśnie taką wartość i dlatego ją podałem.

  • Kinoman nie ma jednoznacznej odpowiedzi na Twoje pytanie. Jest to uzależnione od klasy jaką grasz. Z reguły na amuletach najbardziej opłaca się %obrażeń od żywioły/cc/chd + dziura na kamień. Na soj’u w klasach postaci w których cdr jest ważne wybrałbym %obrażeń od żywiołów/cdr/dps vs elity + dziura.

   • Wobec tego pozwól, że podpytam dokładnie. Dla krzyżowca. Amulet i SOJ na ogół mają 4 główne affixy + 2 dodatkowe. Załóżmy idealne staty:

    Amulet: 750 siła, 20% holy, 100% cd, 10% cc
    SOJ: 500 siła, 20% holy, 50%cd, 30% dps elity

    1. Który affix (poza siłą) zamienić na socket pod kamie?
    2. Czy w tym wypadku najlepiej byłoby zrobić roll na sile? (teoretycznie, bo nie mam możliwości)
    3. Jakim należy mieć CDR, aby razem z kamieniem Gogok Szybkości otrzymać full Akarata. Czy te skumulowane 15% redukcji odnowienia na kamieniu liczone jest normalnie jak w itemach?

    • Jeśli chodzi o amulety w diablo 3 to: siła z reguły daje najmniejszy progress więc to bym zmieniał. W drugiej kolejności CHC.

     Jeśli chodzi o pierścienie w diablo 3 to: siła z reguły daje najmniejszy progress więc to bym zmieniał. W drugiej kolejności CHD.

     Biorę pod uwagę tylko affix który wymieniłeś. Oczywiście wita itp są warte o wiele mniej więc je pomijamy.

 3. Witam, a czy można włożyć np. 2 takie same klejnoty (Mirinae, Teardrop of the Starweaver) żeby zwiększyć ich szansę do ataku z 15% na 30%?

 4. Mam male pytanie dotyczace tego co sie dzieje w momencie kiedy mamy przykladowo 60% szansy na podniesienie rangi I nam sie nie uda. W takim przypadku tracimy klejnot czy cos innego sie dzieje. Nie moglem tego nigdzie doczytac wiec prosze o jakas informacje.

 5. Obrażenia od żywiołów działają z umiejętnościami oraz na nowymi kamieniami? 60% obrażeń od mocy świętej z Mirinae – Teardrop of the Starweaver to plus 60% z 2000% weapon damage as Holy?

  • Tak, zamrożenie a także spowolnienie. Ten legendarny kamień już na 25 poziomie zyskuje spowalniającą aurę przez co obrażenia przeciwko wszystkim przeciwnikom znajdującym się nawet pod działaniem samej aury (nie licząc dodatkowych zamrożeń, stunów czy spowolnień od ataków) są zwiększone.

   • Ale to się nie nakłada na siebie ? Tzn np. jak działa na przeciwnika zarówno tak aura czyli spowolnienie oraz zamrożenie to dalej otrzymuje on +15% dmg czy już +30% ?

    • Zakładam że mówisz o gemie Bane of the Trapped. Zarówno spowolnienie jak i zamrożenie to efekty typu crowd controll. Niezależnie który z nich działa na danego moba zwiększa to Twoje obrażenia jeśli masz założony wyżej wymieniony gem. Efekty dwóch typów CC nie powodują stackowania się zwiększonej ilości obrażeń. Czyli niezależnie od tego pod iloma efektami będzie dany mob otrzyma zwiększone obrażenia o tyle o ile otrzymałby będąc pod wpływem jednego efektu.

 6. Proszę o szybki opis dla krzyżowca. Z wyjaśnieniem dlaczego Gogok of Swiftness w tej klasie praktycznie nie skraca CDR, a jeśli tak, to z jakimi gemami. Dzięki.

 7. Ja planuję aktualnie build z wykorzystaniem setu Rolanda, ale pewnie nic z tego nie będzie, bo wszyscy tak na niego psioczą 😉

  Cały set już zebrany, teraz poluję na Pas z włosów anioła. Z klejnotów legendarnych mam w planie użycie tych kamyków:
  – Siła Prostoty
  – Taeguk
  – Zmora Potężnych
  Ciekawe czy choć jeden będzie zgodny z Twoimi propozycjami 😀

  • Set Rolanda ma świetne atrybuty ofensywne. Niestety grając z nim postać bardzo traci na wytrzymałości. To jest sporym problemem na wysokich poziomach greater riftów.

 8. Mam pytanko jak gram Krzyżowcem pod ogień i pięść niebios to które kamyki dla mnie najlepsze z góry dzięki za podpowiedź 🙂 Pozdrawiam 🙂

  • Dobrze sprawdzą się te standardowe dla krzyżowca czyli Bane of the Trapped oraz Gogok of Swiftness. Jako ostatni na początek możesz pomyśleć o Bane of the Powerful a po przejściu na wyższe poziomy Taeguk, ponieważ Twoje spelle nie kosztują dużo więc będziesz go w stanie utrzymać na maksymalniej wartości non stop a i samo stackowanie pójdzie dość szybko.

  • Witaj, w przyszłym tygodniu postaram się przygotować poradnik dla krzyżowca wtedy opiszę kilka buildów którymi gram. Obecnie tak jak jest to opisane w przykładach gemów są praktycznie 2 możliwe skuteczne buildy na nonseason – Phalax lub FoTF. Natomiast na postaciach sezonowych głównie Condemn.

  • Tak, oczywiście można ulepszać klejnoty po osadzeniu w np. naszyjniku. Można je także do woli wyciągać i wkładać dowolną ilośc razy (o ile złota starczy).

   Po ukończeniu grater riftu do ulepszenia są dostępne wszystkie legendarne klejnoty które znajdują się na postaci na której aktualnie gramy, w jej ekwipunku lub w skrytce. Nie można natomiast ulepszyć gemu znajdującego się na innej postaci.

 9. Super wpis gratuluję 🙂 Bardzo mi się przydał, z racji że chciałem ostatnio chwile pograć, a nie mam ostatnio czasu buszować po necie w poszukiwaniu jakichś sensownych info na temat tych nowych klejnotów.

  Ja obecnie latam z tym: Gem of Efficacious Toxin. Piszesz, że nie działa od uderzeń petów, ale już dla krzyżowca i falangi z runą Ochroniarze normalnie działa 🙂

  • Link do mojego profilu na diablo 3 znajdziesz tutaj. Natomiast nie wiem czy uda Ci się sprawdzić to czego szukasz ponieważ z reguły zdejmuje biżuterię przed wylogowaniem. Gram na dwóch postaciach i wygodniej trzymać ją w skrytce aby uniknąć sytuacji w której nie mógłbym ulepszyć gemu który został na innej postaci.

    • Apo używam kilku w zależności od sytuacji. Wspaniałości musi być i jest oczywistym wyborem ze względu na sety. Drugi to w zależności od teamu ring pod tanka (najlepsze staty to life, res, life%, 8%cdr, soc) lub bulkhatosa. Jeśli chodzi o gemy to dokładnie te które są opisane w tym poradniku.

     Natomiast jeśli chciałbyś zapytać o sam sprzęt to również często zmieniam… wiesz każdy ma jakieś swoje drobne sekrety, które przy riftach 50-51 już czynią drobną choć zauważalną różnicę:) Całość opiszę kiedy przygotuję poradnik dla monka^^

 10.  Zei’s Stone of Vengeance działa na samego Demon Huntera czy liczy się to od wartownika? Wiadome ze moby są ruchome wiec jeżeli postawie wartownika i moby do niego dojdą a ja będę przykładowo te 50 m dalej, dostaje dalej boosta czy efekt jest równy 0 ?

 11. @Zaczku
  Nic nie wspominałeś o zasadności (korzyściach) stosowania klejnotu ‚Simplicity’s Strength’. Czy on jest bezwartościowy?
  Nie mogę sobie pozwolić na Krzyżowcu, na nie używanie podstawowych umiejętności generujących gniew. Czyż w takim wypadku ‚Simplicity’s Strength’ nie jest klejnotem pierwszej potrzeby? W końcu ulepszając go do rangi 25 nie tylko otrzymujemy wzrost naszych obrażeń o 37,5% ale również 2% max HP przy każdym trafieniu!
  Pozdrawiam

  • Alicja niestety ten klejnot aktualnie nie sprawdza się dobrze. Jeśli masz problem z wrathem zalecałbym w pierwszej kolejności pracę nad sprzętem (bounty, t6) a dopiero później levelowanie gemów.

 12. Wzór jest całkiem prosty:
  DPS = A+B+C+D+E+…, gdzie A=A1+A2+…, B=B1+B2, …

  Tu nie ma błędu? Ja tutaj same plusy widzę a mnożenie gdzieś przepadło…

 13. Witam mam pytanie jak na szamanie używam umiejetnosc z ognistymi pajakami to bedzie on działał z Wreath of Lightning i każdy attak pająków bedzie miał szanse na wywołanie błyskawic ?

 14. witam
  mam do Ciebie 2 pytania
  1.mógłbyś mi wyjaśnić co znaczy „proci” – Uwaga! fetysze dają proci od gemu!
  2.dotyczy tematu „7 sposóbów na zdobycie wysokich kluczy prób” mianowicie 3. Zdejmij LOH’a z paragonów!
  mam skasować te punkty tylko podczas zdobywania klucza prób czy też nie uzywać ich podczas głębokiej szczeliny
  dzięki
  pozdrawiamn
  świetna stronka bardzo pomocna

  • 1. Proc rate(proc) danej umiejętności to szansa na spowodowanie jakiegoś efektu podczas jego użycia. Wkrótce podczas aktualizacji strony dodam tabele proc rate dla wszystkich skilli.
   2. Kasuj punkty wszędzie tam gdzie masz lagi. Jak kasuję i tu i tu. LOH sprawia że serwer posiada dodatkowy atrybut do obliczania. Jest on niestety przy obecnej mechanice gry mocno obciążający.

 15. Nienapisałeś nic o Gem of Efficacious Toxin dla dh z setem Natalii używającym deszczu zemsty i wielostrzału. to znaczy że na tej postaci sie nie sprawdzi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *